Máris beszólt a német sztárközgazdász

Illegális monetáris finanszírozásnak és egyszerű pénznyomtatásnak nevezte Hans-Werner Sinn, az Ifo gazdaságkutató elnöke az Európai Központi Bank csütörtöki intézkedéscsomagját. Az egyik legismertebb német közgazdász arra figyelmeztet, hogy ehhez még lehet egy-két szava a német alkotmánybíróságnak.

"Európa rendkívül nehéz helyzetbe lavírozta magát"

Magyarország távol áll a tartós defláció állapotától, kedvezőtlen világgazdasági folyamatok esetén azonban szükség lehet jegybanki beavatkozásra - véli Samu János. A Concorde makroelemzője, aki a jövő évi várakozásait osztotta meg a Portfolio-val, úgy látja, hogy Európában megfelelő kereslet és költségvetési költekezés híján az EKB erőfeszítése ellenére sem kezdenek el nőni az árak, és az európai kontinens mellett Kína sem talál majd magára. Amerika viszont a laza monetáris politikának köszönhetően szárnyal, igaz kamatemelésre 2015 nyara előtt nem kerül sor. Az olajárak zuhanása az exportőrországok terheinek növekedését eredményezheti, közben azonban az európai és a kínai gazdaságnak lökést adhat.

Kiszivárgott: nagy dolgokra készülnek Frankfurtban

Következő, januári ülésén széles körű eszközvásárlási programot (quantitative easing programot) hirdethet meg az Európai Központi Bank - szivárgott ki csütörtök este az információ. Mindez Mario Draghi EKB-elnök délutáni sajtótájékoztatója után érkezett.

Az EKB dilemmái: létezik homogén megoldás egy heterogén valutaövezetre?

Az elmúlt néhány hónapban szinte állandó téma a szaksajtóban a deflációs veszély az euróövezetben. Emiatt folyamatos találgatás és várakozás előzi meg az Európai Központi Bank Kormányzótanácsának üléseit, hogy vajon milyen megoldással fog az EKB előrukkolni. Egyre többen hangoztatják, hogy az EKB-nek is, hasonlóan a Fedhez és a Bank of Englandhez, mennyiségi lazításba (quantitative easing vagy QE) kéne fognia, hogy elejét vegye egy kialakuló deflációs spirálnak, ami már öt tagországban maga a realitás. De vajon megvalósítható opció-e a QE az EKB számára? Ebben az írásban azt próbálom megmutatni, hogy az EKB monetáris politikájának az elmúlt években alkalmazott keretrendszere alapjaiban különbözik a fent említett jegybankokétól, emiatt a QE technikailag elég nehezen kivitelezhető az euróövezetben. Emellett áttekintem azokat az alternatív eszközöket, amikhez az EKB folyamodhat a további monetáris lazítás érdekében.

Nem hisz a piac a Fed-nek, de ez jövő héten változhat

Az amerikai Fed tisztviselői már hetek óta arról próbálják meggyőzni a befektetőket, hogy ne reagálják túl majd azt, amikor elkezdik visszafogni a jelenleg 85 milliárdos eszközvásárlási programjukat - hívja fel a piac figyelmét a Wall Street Journal blogjában a lap egyik publicistája. Jon Hilsenrath úgy látja: bár a Fed jegybankárok hangsúlyozzák azt is, hogy a program befejezése egyáltalán nem jelenti azt, hogy az alacsony kamatok korszaka is gyorsan véget érne, a piac mégsem hiszi ezt el. Számos mutató ugyanis azt jelzi, hogy a piac már 2015 eleje előtt is kamatemelést vár. Hilsenrath ezért arra számít, hogy Ben Bernanke Fed-elnök a jövő heti kamatdöntési sajtótájékoztatón újból igyekszik majd érzékeltetni: az eszközvásárlási program vége és az első kamatemelés között még hosszú idő fog eltelni, ellentétben a piaci árazásokkal.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.